Wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Nasady kominowe obrotowe – wady i zalety

Nasady kominowe obrotowe – wady i zalety

Obrotowe nasady kominowe to urządzenia, które montowane są na szczycie komina, by poprawić działanie instalacji wentylacji grawitacyjnej. Jest to ich podstawowa funkcja, z powodzeniem mogą one jednak być wykorzystywane również do odprowadzania spalin, poprawienia stabilności ciągu kominowego lub wpływania na stały poziom wymiany powietrza w instalacji.

Urządzenia te wspomagają ciąg kominowy wykorzystując siłę wiatru. Powinny zatem być montowane wszędzie tam, gdzie występują zakłócenia ciągu spowodowane działaniem wiejącego wiatru oraz w II i III strefie obciążenia wiatrem. Praca zainstalowanych w takich warunkach nasad kominowych powinna przebiegać wydajnie, cicho i niezawodnie.

Uzależnienie od wiatru sprawia jednak, że nasady kominowe obrotowe nie zawsze rozwiążą problemy wentylacji i ogrzewania. Łatwo domyślić się, że w okresach bezwietrznych raczej nie będzie ona spełniała swoich podstawowych funkcji w stu procentach, to samo dotyczy zresztą przypadków, w których pomieszczenie nie posiada odpowiedniego nawiewu powietrza. Do poprawnego działania urządzeń niezbędny jest przede wszystkim czysty, szczelny i dobrze dobrany przewód kominowy.
 

Zalety nasad kominowych obrotowych

 
Opisywane przez nas nasady kominowe obrotowe mają cały szereg zalet. Już na samym początku wspomnieliśmy o tym, że praca urządzenia przebiega bezgłośnie. Tym samym jego obecność na co dzień jest praktycznie nieodczuwalna i niezauważalna, tym bardziej, że jego działanie nie wymaga praktycznie żadnej obsługi.

Kolejnych atutów należy szukać w wydajności i wytrzymałości tych urządzeń. Mogą one być wykonane z różnych metali, ale najczęściej są to materiały odporne na wysoką temperaturę, czyli na przykład stal ocynkowana lub nierdzewna. Użytkownicy mają zatem gwarancję długoletniej i skutecznej pracy nasad, które ponadto cechują się także estetycznym, pasującym do nowych budynków, wyglądem.

Uwagę należy zwrócić także na stosunek jakości do ceny. Za stosunkowo niewielką kwotę można zakupić urządzenie, które nie tylko ochroni przed ciągiem wstecznym i zawirowaniami wiatru, ale również przed deszczem.
 

A co z wadami?

 
Obrotowe nasady kominowe są niemal pozbawione wad. Niemal, bo – jak wiadomo – wszystko ma swoje dobre i złe strony. W tym przypadku negatywna cecha jest właściwie tylko jedna, w przypadku nieprzemyślanego zakupu może jednak mieć kluczowe znaczenie. 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, działanie urządzeń uzależnione jest od wiatru, muszą być zatem stosowane wyłącznie tam, gdzie są duże szanse na jego występowanie. Wówczas – jeśli ich montaż przebiegnie prawidłowo – nie powinniśmy mieć co do ich pracy żadnych zastrzeżeń.
Przejdź do strony głównej
Copyright © KominyPolska.PL - Wszelkie prawa zastrzeżone / Realizacja: TechnikaReklamy.pl